پیوند قرنیه:

پیوند قرنیه یک عمل جراحی است که طی آن قسمت آسیب دیده قرنیه بیمار برداشته شده، با یک قرنیه جدید سالم جایگزین می گردد. پیوند قرنیه معمولاً به یکی از این دلایل انجام می شود:

  • ایجاد دید بهتر در مواردی که کدورت قرنیه باعث تاری دید شده است.

  • ترمیم سوراخ قرنیه برای حفاظت ساختمان های داخل کره چشم.

  • درمان درد چشم در مواردی که به علت بیماری یا تورم قرنیه درد شدید وجود دارد.

  • ریشه کن کردن عفونت در مواردی که عفونت قرنیه با دارو درمان نمی شود.

قرنیه پیوندی از کجا تهیه می شود؟

قرنیه پیوندی پس از مرگ از چشم افرادی تهیه می شود که تمایل داشته اند با اهداء قرنیه به دیگران کمک کنند. بدون اقدام خیرخواهانه این افراد جراحی پیوند قرنیه امکان پذیر نبود. قرنیه های اهداء شده در بانک چشم نگهداری می شود. در بانک چشم این قرنیه ها به طور دقیق معاینه می شوند تا از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل گردد. به علاوه تمام قرنیه های پیوندی از نظر بیماری هایی مثل ایدز و هپاتیت کنترل می شوند تا این بیماری ها به فرد گیرنده پیوند سرایت نکند.

در دو دهه اخیر پیوند قرنیه دستخوش تحولات زیادی شده است و لایه های مختلف قرنیه را میتوان با توجه به نوع اختلالات قرنیه بصورت جداگانه پیوند نمود. انواع پیوند قرنیه را بصورت زیر تقسیم بندی مینماییم:

♠۱) پیوند قرنیه نفوذی (PK):

♠۲) پیوند لایه ای (DALK):

♠۳) پیوند لایه آندوتلیالی

♠۴)کراتوپروستزیس Kerato Prosthesisیا پیوند قرنیه مصنوعی

♠۵) پیوند قرنیه همراه و یا بدون پیوند سلولهای بنیادین یا Stem cell

 

انواع پیوند قرنیه:

 

پیوند نفوذی قرنیه (Penetrating Keratoplasty-PK)

تمام لایه های قرنیه با قرنیه چشم دهنده تعویض میگردد.

♠۲) پیوند لایه ای (DALK):

 لایه سلولی داخل قرنیه به نام آندوتلیوم و لایه بالای آن به نام دسمه که نقش اصلی را در شفافیت قرنیه دارد باقی می ماند و در قوز قرنیه یا کراتوکونوس به دلیل سالم بودن این لایه در قرنیه بیمار حفظ شده و بقیه لایه ها پیوند میگردد.

♠۳) پیوند لایه آندوتلیالی

در پیوند لایه آندوتلیالی که به صورت DSEAK و DMEK انجام میشود به دلیل سالم بودن لایه های سطحی قرنیه بیمار حفظ شده و فقط لایه سلولی آندوتلیوم همراه با لایه دسمه و یا قسمت کمی از بافت بالایی آن به نام استروما پیوند میشود. میتوان همراه با آن به دلیل وجود بیماری آب مروارید در این بیماران همزمان عمل آب مروارید با کاتاراکت را انجام داد.

♠۴)کراتوپروستزیس Kerato Prosthesisیا پیوند قرنیه مصنوعی

در این نوع پیوند به دلیل عدم شرایط مناسب چشم بیمار مانند خشکی چشم و یا سوختگیهای شدید قلیایی یا اسیدی قادر به حفظ پیوند قرنیه  دهنده نمیباشد از قرنیه مصنوعی استفاده میشود.

♠۵) پیوند قرنیه همراه و یا بدون پیوند سلولهای بنیادین یا Stem cell

در این نوع پیوند از سلولهای بنیادین کشت شده خود بیمار و یا سلولهای بنیادین وابستگان درجه یک استفاده میشود و یا میتوان از دهنده غیر وابسته استفاده نمود

نتیجه نهایی پیوند قرنیه:

بینایی فرد به تدریج بعد از چند هفته از عمل پیوند قرنیه، بهبود می‌یابد. اما رسیدن به یک دید ثابت ممکن است تا چند ماه بعد از کشیده شدن بخیه‌ها طول بکشد.
با توجه به احتمال عدم تطابق کامل انحنای قرنیه پیوندی با قرنیه طبیعی خودتان، ممکن است درجاتی از نزدیک‌بینی یا آستیگماتیسم باقی بماند.
در صورتی که بعد از پیوند قرنیه نیاز به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی بود بهتر است تا ثابت ماندن دیدتان صبر کنید.
بایستی به یاد داشت که مانند پیوندهای سایر نقاط بدن، همیشه احتمال رَد شدنِ پیوندِ قرنیه وجود دارد. ولی به علت اینکه قرنیه یک بافت بدون رگ است، احتمال رد شدنِ پیوند قرنیه در مقایسه با سایر پیوندها، بسیار کمتر بوده و میزان موفقیت آن بیشتر است.

 

مراقبت های لازم پس از انجام جراحی

بلافاصله پس از انجام پیوند قرنیه، چشم شدیداً به ضربه حساس است و ممکن است حتی با ضربه های خفیف دچار آسیب جدی شود. بنابراین لازم است در هفته های اول پس از پیوند حتماً از محافظ پلاستیکی (شیلد) استفاده کنید تا به چشم ضربه وارد نشود. همچنین در این مدت باید از خم شدن، زور زدن و برداشتن اشیاء سنگین خودداری کنید. در این مدت نباید سر خود را به جلو خم کنید. در صورتیکه مجبور شدید چیزی را از روی زمین بردارید از کمر خم نشوید، بلکه زانوها را خم کنید و سر را صاف نگه دارید. در صورت شستشوی سر کاملاً دقت کنید که آب و شامپو وارد چشم نشود. تنها فعالیت ورزشی مجاز در این دوره پیاده روی سبک است. در این دوره از مالیدن و خاراندن چشم جداً خودداری کنید.

اگر شغل شما کار اداری نشستنی است پس از دو هفته می توانید به سرکار خود برگردید، اما در صورتیکه شغل شما به فعالیت بدنی نیاز دارد برای بازگشت به کار حداقل ۶ هفته صبر کنید.

با توجه با آنکه در پیوند قرنیه بافت خیلی دیر جوش می خورد و پس از جوش خوردن هم هرگز استحکام قرنیه عادی را ندارد توصیه می شود:

  • همیشه یک عینک آفتابی یا طبی بزرگ با شیشه مقاوم استفاده کنید تا از ضربه های اتفاقی جلوگیری کند.

  • از ورزش هایی مثل جودو، کشتی و فوتبال که در آن ها احتمال ضربه وجود دارد پرهیز کنید.

  • از فعالیت هایی که در آن ها احتمال ضربه وجود دارد خودداری کنید و با کسی درگیر نشوید.

  • در موقع انجام شنا یا ورزش های عادی حتماً از عینک محافظ مخصوص استفاده کنید.

  • توجه داشته باشید که عدم رعایت این نکات می تواند به قیمت از دست رفتن بینایی تمام شود.

منابع:

۱۳۹۶-۹-۱۴ ۰۶:۴۲:۳۳ +۰۰:۰۰